FAQ Zelená střecha - Nejčastější otázky a odpovědi
Ano, příležitostně se po střeše dá chodit. Například při údržbě párkrát do roka to není problém. Nicméně nedoporučujeme chodit po střeše pokud mrzne. Mohli byste rostliny poškodit. Pokud potřebujete po střeše chodit pravidelně, nebo častěji jak 3x do roka je vhodné tomu střechu uzpůsobit. Například udělat nášlapné body ve formě kamenných bloků, dlaždic atd… Další variantou je možnost vytvořit lávku, či konstrukci, která bude vyvýšena nad terénem.
Náklady
Při posuzování jakou střechu vybrat jsou jedním z rozhodujících faktorů finanční možnosti. Platí, že na instalaci a údržbu je levnější extenzivní varianta.
Zátěž
Intenzivní střecha bývá mnohonásobně těžší než extenzivní střecha. Častokrát je možné intenzivní střechu instalovat pouze na nové budovy, kde je již s takovou dodatečnou zátěží počítáno. Zatímco extenzivní střechy se svou váhou od 70kg/m2 mohou být instalovány téměř na jakoukoliv střechu.
Údržba
Extenzivní střeše bude stačit minimální údržba ve formě pohnojení dvakrát do roka. Případně vypletí zaneseného plevele. U intenzivních střech vegetace vyžaduje pravidelnou údržbu jako zahrada.
Cenu ovlivňuje velikost plochy, sklon, vybraná vegetace, přístupnost a jiné.
Pokud se chcete dozvědět přesnou cenovou nabídku, prosím kontaktujte nás na email: info@greenevolution.cz, či prostřednictvím formuláře.
Klasická extenzivní střecha je téměř bezúdržbová. Je potřeba nejlépe na jaře vytrhat nálety a aplikovat dlouhodobé hnojivo. Zelenou střechu je doporučeno zalévat pouze po dobu dlouhodobého sucha. U intenzivních střech je údržba náročná podobně jako na zahradě.
Zelenou střechu doporučujeme zalévat pouze po dobu dlouhodobého sucha. Určitě střechu nezálévejte za přímého slunce. Nejvhodnější doba je večer, či brzo ráno.
Ano, zelená střecha s rozchodníky je mrazuvzdorná. Všechny rostliny použité v našich vegetačních pokrývkách pro zelené střechy jsou vytrvalé rostliny. Vegetační střechy s trávami, bylinami a hostitelskými rostlinami budou v zimních měsících v bezpečí. Na jaře znovu rozkvetou.
Zelené střechy realizujeme do 45°. Vyšší sklony se dají realizovat za použití speciálních vegetačních koberců a konstrukcí.
Zelená střecha může být instalována téměř na jakýkoliv typ povrchu, vyhovují-li statické podmínky.
Ano, více o dotacích popisujeme zde: https://greenevolution.cz/dotace-pro-zelene-strechy/
Rozchodníkové řízky jsou levnější v pořizovacích nákladech, ale pracnější na osázení do substrátu. Abyste zvýšili pravděpodobnost zakořenění řízku, je dobré jej manuálně zatlačit do substrátu namísto aplikace pouze rozhozem. Vegetační rohože jsou sice dražší, ale jejich instalace je snadná a rychlá. Navíc výsledku dosáhnete ihned na nejméně 95% povrchu střechy. U řízků trvá 2-3 roky, než se střecha dostane do finální podoby.
Vegetační koberce lze pokládat víceméně celoročně. Pouze za mrazu není dodávka a montáž možná, protože vegetační přikrývky nelze srolovat.
Doporučujeme vegetační vrstvu instalovat za stabilních teplot, kdy neklesají pod 10stupňů.
Ano. Budete-li chtít prodáme Vám materiál a poskytneme vám potřebné znalosti a rady na co si dát pozor. Případně můžeme zajistit dozor na stavbě. Instalace s naším systémem je jednoduchá.
Zelená střecha by měla vydržet tak dlouho jako konstrukce budovy a měla by být plně znova použitelná i při opakované instalaci.
Pokud je zelená střecha/střešní krytina správně nainstalována a je zajištěna pravidelná údržba, je to investice, která nikdy neztratí hodnotu.
Určitě ne! Vždy používejte pouze certifikované substráty splňující směrnice FLL určené pro zelené střechy. Substráty jsou navrženy pro extrémní podmínky (zvýšený vítr, cykly mrazu a tání, plné oslunění…) To znamená, že zajišťují dlouhou životnost zelené střechy. Jiné substráty například obsahují vyšší podíl jílovité složky, které by mohly zanášet filtrační textílie a mohlo by docházet ke vzlínání vody.